Domowe sposoby na czyszczenie biżuterii

Na wszystkich elementach biżuterii z czasem powstają różne plamy i zabrudzenia oraz przebarwienia. Nie oznacza to na szczęście, że od razu trzeba się pozbywać tak zabrudzonego elementu biżuterii. Istnieją specjalne sposoby, dzięki którym możliwe jest doczyszczenie przedmiotu, aby wyglądał niemalże jak nowy. Na przebarwienia i szarzenie biżuterii trzeba być przygotowanym i nie warto też od razu iść z takim problemem do jubilera. Zwłaszcza w przypadku sztucznej biżuterii byłoby to droższe od zakupu nowych rzeczy. Jak jednak czyścić biżuterię, by było to skuteczne i nie spowodowało jeszcze większych problemów?

Srebro

Na ozdobach ze srebra zawsze z czasem pojawiają się nieładne plamy. Najlepszym sposobem na nie jest miseczka z kwaśnym mlekiem. Wkładamy do niej nasze srebrne rzeczy na około 30 minut, po czym dokładnie płuczemy i wycieramy. Jeśli zaczernienia są naprawdę mocne, można skorzystać z pasty do zębów ze składnikami wybielającymi. Jeśli chcemy unikać takich problemów, nasze srebro powinniśmy przechowywać w folii aluminiowej.

Złoto

W podobny sposób czarnieje także biżuteria ze złota. Do wyczyszczenia złotych pierścionków czy wisiorków użyjemy miski z wodą i alkoholem, płyny w stosunku 1:1. Nie trzeba specjalnie długo moczyć rzeczy. Wystarczy włożyć je do roztworu i delikatnie nimi poruszać. Można nawlec kilka rzeczy na sznurek – tak będzie łatwiej. Na większe zabrudzenia przyda się proszek do pieczenia. Oczymy wacik, nakładamy na niego proszek i przecieramy zabrudzenia. Biżuterię na koniec zawsze trzeba mocno wypłukać w czystej wodzie.

pielęgnacja biżuterii

Biżuteria sztuczna

W przypadku sztucznej biżuterii należy zachowywać ostrożność, ponieważ nigdy do końca nie wiadomo, jak zareaguje na czyszczenie. Bezpieczną i skuteczną metodą jest soda oczyszczona, którą po zwilżeniu biżuterii należy po prostu nasypać na plamy. Można ją potem jeszcze dodatkowo zwilżyć. Sodę pozostawiamy na 15 minut, po czym przecieramy biżuterię i dokładnie płuczemy. Soda oczyszczona nie powinna nigdy wchodzić w kontakt ze srebrem.

Sposób z cytryną

Niezależnie od tego, z jakiego materiału wykonane są rzeczy z brzydkim nalotem, można spróbować wykorzystania soku z cytryny. Po prostu wyciska się świeżą cytrynę i jej sok wciera się w pierścionek czy bransoletkę. Trzeba to oczywiście robić bardzo delikatnie.

Preparaty do czyszczenia biżuterii

Domowe sposoby często są umiarkowanie skuteczne z bardziej zaplamionymi rzeczami. W takich przypadkach trzeba skorzystać ze specjalnych środków chemicznych do czyszczenia biżuterii dostępnych w sklepach.

Story Page