Ceny diamentów

W kwestii diamentów zazwyczaj przywołuje się słynne słowa Marylin Monroe o tym, że diamenty jako kamienie szlachetne to najlepsi przyjaciele wszystkich kobiet. Diamenty promowane były szeroko w kinematografii. Jeden z filmów o Jamesie Bondzie jest nawet zatytułowany „Diamenty są wieczne”. Gdzie się nie rozejrzymy, wszędzie będziemy widzieć jubilera czy wydobywcę diamentów zapewniającego nas, że diamenty to najważniejsze, najpiękniejsze i tym samym najdroższe kamienie szlachetne.

Co tak winduje ich ceny?

Zacząć należy od tego, że kopalni diamentów jest dość sporo. Odnajdziemy je w Afryce Centralnej, w Rosji, w Australii, ale też w Indiach i w Kanadzie. Najważniejszym czynnikiem podnoszącym cenę diamentów jest fakt, iż są to dobra bardzo rzadkie. Diamenty powstają tylko w bardzo specjalistycznych warunkach, a ich wydobycie jest skomplikowane i kosztowne. Twardość diamentów powoduje też, że oprócz jubilerstwa wielkim polem ich wykorzystania jest przemysł. Diamenty są lekkie, wytrzymałe i bardzo twarde, dzięki czemu nadają się do wielu elementów tnących i precyzyjnych. Coraz częściej jednak wykorzystuje się diamenty syntetyczne.

ile kosztuje diament

Wycena diamentów

Jeśli mięlibyśmy spojrzeć nam mapę kopalni diamentów na świecie, zauważylibyśmy, że jest ich zaskakująco dużo i są bardzo rozsiane po świecie. Związane to jest z faktem, że opłaca się już nawet niewielkie wydobycie, chociaż trzeba mieć na uwadze, że tylko nieliczne z tych kopalń produkują naprawdę imponujące diamenty. Cena diamentu związana jest bowiem głównie z tym, czy nadaje się on koprodukcji brylantów, czyli oszlifowanych diamentów przeźroczystych. Najlepsze diamenty to diamenty z odpowiednio czystym kolorem, dużą wagą i regularnymi kształtami. Im lepsze parametry diamentu, tym wyższa jego cena.

Diamenty ogólnie są znakomitą lokatą kapitału, jeśli chodzi nam przede wszystkim o ochronę naszych funduszy. Pozwalają one nam bowiem na zachowanie wartości naszych inwestycji. Nawet w czasie bessy wartość firm związanych z diamentami nie spada. Zakup diamentu dzisiaj będzie oznaczał, że za 10 czy 20 lat na pewno nie będzie on tańszy.

Najdroższe diamenty

Wyobraźnią mas zawsze w stanie są zawładnąć największe i najpiękniejsze diamenty, a tym samym diamenty najdroższe. Na dzisiaj za najdroższy diament uchodzi Cullinan, brylant o masie 3106 karatów. Obecnie brylant został podzielony, ale ten odkryty w Pretorii w 1905 roku brylant wyceniany był u szczytu swojej sławy na 25 milionów złotych.

Story Page