Jak właściwie pielęgnować biżuterię?

Aby biżuteria mogła być piękna przez długi czas, trzeba się o to zatroszczyć. Chodzi nie tylko o sposób jej przechowywania, ale także o to, jak się ją nosi. Jest kilka rad, na które trzeba zwracać uwagę, jeśli chce się zachować piękno biżuterii.

Po pierwsze trzeba ją ściągać, jeśli wykonuje się następujące czynności:

• sprzątanie – ponieważ detergenty mogą niszczyć biżuterię, zaczynając od wnikania w szczeliny; podczas sprzątania można ją też porysować,

• sport – podczas uprawiania sportu można zerwać biżuterię.

Jak przechowywać biżuterię?

Przechowywanie biżuterii to bardzo ważny element dbałości o jej piękno. Dobrze jest każdą sztukę biżuterii umieszczać w osobnych opakowaniach, dzięki temu nie porysuje się ona i nie zakurzy. W sklepach jubilerskich można nabyć szkatułki, które zostały stworzone specjalnie do przechowywania biżuterii.

Czyszczenie biżuterii

Każdy rodzaj biżuterii trzeba regularnie czyścić. Służą do tego specjalne płyny i preparaty, ale można też skusić się na domowe metody czyszczenia.

Oto te domowe sposoby:

• zaśniedziała srebrna biżuteria odzyska blask, jeśli potraktuje się ją pastą do zębów oraz miękką ściereczką,

• srebrną biżuterię można umieścić w roztworze solnym, który znajduje się w naczyniu wysłanym folią aluminiową,

• do czyszczenia kamieni szlachetnych nadaje się miękka ściereczka, namoczona w letniej wodzie w mydłem albo roztworem amoniaku,

• do bursztynów dobrze jest zastosować ciepłą wodę z mydłem, ale trzeba pamiętać, aby nie przesadzić z czasem ich trzymania w wodzie,

• złotą biżuterię trzeba czyścić regularnie w ciepłej wodzie z mydłem; można też spróbować mycia w soku z cebuli, ale to wiąże się z koniecznością umycia jej potem pod wodą.

pielęgnacja biżuterii

Piękna biżuteria na długi czas

Nie tylko czyszczenie, ale też przechowywanie i sposób noszenia biżuterii mają wpływ na jej piękny wygląd. Tak samo jest i w przypadku kolczyków, i pierścionków, i naszyjników. Jeśli chce się dbać o nie jak najlepiej, to dobrze jest zdecydować się ściągać ją każdorazowo podczas wykonywania obowiązków domowych, szczególnie podczas sprzątania. Wszelkie detergenty zawierają substancje, mogące negatywnie oddziaływać na złoto, wnikając w jego szczeliny. Biżuteria w ten sposób szybko się zniszczy, będzie źle wyglądać, a co więcej łatwiej będzie ulegać zniszczeniom mechanicznym. Uprawianie sportu zwiększa ryzyko zerwania biżuterii.

Jak przechowywać biżuterię?

Przechowywanie jest bardzo ważne. Najlepiej jest każdy drobiazg trzymać osobno, np. w specjalnej szkatułce. Są też specjalne stojaki na trzymanie biżuterii oraz wkłady do szuflad umożliwiające jej posortowanie.

Story Page