Czym zajmuje się złotnictwo?

Złotnictwo to z zasady artystyczne rzemiosło, które zajmuje się tworzeniem wyrobów z takich materiałów jak złoto, platyna, srebro, metale szlachetne, kamienie szlachetne czy inne drogocenne materiały. W naszych czasach mówimy raczej o jubilerstwie i będzie to związane z przygotowywaniem ozdób ze złota a także kamieni szlachetnych.

W starożytności mówiono o złotnictwie, które przygotowywało luksusowe przedmioty codziennego użytku między innymi srebrne zastawy, szkatułki, wazony czy inne ozdoby takie jak diademy, naszyjniki, broszki czy pierścienie ale również elementy kultu bożego jak relikwiarze monstrancje, kielichy, puszki czy pateny. Jeśli chodzi o Polskę od XIV wieku działalność złotników została przejęta już przez struktury cechowe i to właśnie one wprowadziły obowiązek tego, by z pomocą puncy znaczyć biżuterię.

Techniki stosowane w jubilerstwie

W trakcie prac jubiler wykorzystuje obecnie różnorakie techniki, dzięki którym dochodzi do wykończenia biżuterii. Można mówić o takich pracach jak galwanizacja a więc pokrycie srebra, miedzi czy brązu z użyciem cienkiej warstwy złota. Wykonuje się także puncowanie, które pozwala opracować wyrazistą dekorację. Trybowanie pozwala wykuwać na zimno dekorację. Grawerowanie to stworzenie na wyrobach liter, cyfr czy stempli oraz innych form. Cyzelowanie pozwala wykończyć powierzchnię poprzez usunięcie nadmiaru elementów i gładzenie miejsc niezdobionych. Filigran to wykonywanie fragmentu przedmiotu z użyciem cienkiego złotego albo też srebrnego drucika.

zawód złotnika

Prawo pobiercze w Polsce

W naszym kraju mamy konkretne uwarunkowania prawa pobierczego, które informuje o tym jak cechowane powinny być poszczególne wyroby. I tak platyna to materiał, który do produkcji biżuterii będzie stosowany w próbie 950. Doskonale nadaje się do oprawiania diamentów. Złoto zaś będzie w kolorze żółtym i przygotowywane z w próbach następujących: 0,960 0,750 0,585 0,500 0,375 i 0,333.

Jaka jest cena złota?

Jeśli chodzi o cenę złota trzeba w ogóle powiedzieć, że jest ona uzależniona od wielu różnych czynników. Zakłada się w długoterminowych prognozach, że złoto będzie zyskiwać na wartości w kolejnych latach. Związane będzie to ze spadkiem podaży, co bezpośrednio wynika z tego, że rudy powoli się wyczerpują, a jeśli są dostępne to wydobywanie jest bardzo trudne. Gram złota będzie coraz droższy również dlatego, że z roku na rok popyt także rośnie. Wynika to z działania azjatyckich gospodarek, które dobrze się rozwijają i chcą ściągać do siebie duże ilości złota. Na rynku walutowym cały czas również istnieje niepewność i to sprawia, że ludzie decydują się na to, by inwestować w złoto.

Story Page