Jak zielona jest twoja biżuteria?

Ta coroczna uroczystość podnosi świadomość walki o środowisko i wzywa ludzi do działania, abyśmy mogli chronić jedyny świat, jaki mamy. Wykłady i artykuły idą tylko tak daleko: Eksperci i organizacje pozarządowe wykorzystują to jako okazję do zaproponowania alternatyw i zainspirowania ludzi do dążenia do bardziej ekologicznego stylu życia.

Żaden szczegół nie jest zbyt mały, aby być ekologicznym: od żywności i artykułów gospodarstwa domowego po ubrania i akcesoria. Każdego dnia, kiedy przygotowujemy się do wyjścia z domu, możemy dokonywać ekologicznych wyborów, zaczynając od zielonej biżuterii.

Redukuj. Wykorzystaj ponownie. Recykling.

Aby zachować prostotę, pamiętaj o trzech R: redukcja, ponowne użycie, recykling. Dzięki temu możesz łatwo zmienić swoje preferencje. Łatwo jest dokonywać ekologicznych wyborów, takich jak przełączanie się z żarówek na diody LED, zwracanie uwagi na nadmierne opakowanie, unikanie stosowania toksycznych składników i odłączanie urządzeń elektronicznych, gdy nie są używane.

Ale co z naszymi luksusowymi produktami? Nie chcemy wyglądać na smutnych i nieszczęśliwych, zachowując jednocześnie ekologiczny charakter naszego świata. Wszyscy potrzebujemy tego odrobiny blasku od czasu do czasu, ale szukanie biżuterii przyjaznej dla środowiska czujemy się jak ćwiczenie w daremności. Heck, tylko powiedzieć, że ekologiczna biżuteria jest już oxymoron. A może jest?

Czy istnieje taka rzecz jak Zielona Biżuteria?

Wszystkie naturalnie występujące materiały biżuteryjne pochodzą z górnictwa. Górnictwo - czy to na dużą, czy małą skalę - jest procesem destrukcyjnym. Wieki, dekady, a nawet tylko lata górnictwa pozostawiają po sobie otwarte doły lub jałowe góry. Metody górnicze powodują również wymywanie substancji chemicznych do gruntu i systemów wodnych, co wpływa na lokalny dostęp do słodkiej wody.

Często zdarza się, że mieszkańcy okolicznych terenów są pozostawieni sami sobie, aby poradzić sobie z efektami ekologicznymi. Ponieważ 70 procent materiałów jubilerskich pochodzi z krajów rozwijających się, zaczynają się pojawiać pytania etyczne. Biżuteria, taka jak obrączki zaręczynowe i opaski ślubne, to zakupy emocjonalne, więc po co obciążać je nieetycznymi wyborami?

Idziemy na zielono

Na szczęście, są handlowcy i jubilerzy, którzy wiedzą, co jest ważniejsze od zimnej, twardej gotówki. Poprzez systemy takie jak Proces Kimberly, sprzedawcy mogą śledzić i dostarczyć dowód na etyczne standardy swoich diamentów, zapewniając etyczną i trwałą biżuterię grzywny.

Istnieje również rosnąca obawa o zanieczyszczenie rtęcią spowodowane przez małe wydobycia złota. Złoto jest wydobywane z rud poprzez połączenie rtęci i złota. Metoda ta jest zabójcza, ponieważ wymaga spalania rtęci i przyczynia się do zanieczyszczenia rtęcią powietrza i wody, co ma wpływ zarówno na populację ludzką, jak i na środowisko naturalne. Na szczęście w 2017 roku wszedł w życie międzynarodowy traktat, który gwarantuje, że firmy wydobywcze będą mogły wykorzystywać wyłącznie metody bezrtęciowe do pozyskiwania złota.

Jako konsumenci, istnieją sposoby, które można zapewnić, że można kupić tylko etyczną i zrównoważoną biżuterię. Zacznij na nowo od mantry środowiskowej: zredukować, ponownie wykorzystać, poddać recyklingowi.

  • Zmniejszenie popytu na złoto poprzez renowację starych elementów
  • Ponowne wykorzystanie starej biżuterii: przedmioty zabytkowe są stylowe i pełne elegancji.
  • Złoto, platynę i inne metale szlachetne należy przetwarzać na nową biżuterię.

W końcu, nie krępuj się pytać jubilera. Świadomy ekologicznie jubiler chętnie przeprowadzi Cię przez proces wyboru etycznej, zielonej biżuterii i równie chętnie udzieli Ci informacji o pochodzeniu ich metali i diamentów.

Kilka wskazówek przy zakupie diamentów:

  • Sprawdź, czy masz wygrawerowany laserowo numer seryjny.
  • Jest to solidniejszy dowód na pochodzenie diamentu i od razu obiecuje, że jest on bezkonfliktowy.
  • Upewnij się, że pochodzi on z kraju o uczciwych zasadach pracy i był wydobywany zgodnie z surową polityką ochrony środowiska.

Troska o środowisko naturalne jest czymś więcej niż tylko trendem, jest godną przyczyną. Zapotrzebowanie na zasoby obciąża naszą planetę i prędzej czy później będziemy musieli poradzić sobie z jej konsekwencjami, więc najlepiej jest zająć się tym zapotrzebowaniem teraz z każdym aspektem naszego stylu życia, nawet jeśli chodzi o konsumpcję luksusową, np. drobnej biżuterii. Droga do zielonej biżuterii jest długa, ale z globalnym wysiłkiem, świadomości konsumentów i determinacji, będziemy się tam dostać.

Story Page