Jakie są insygnia diamentowej władzy?

Dziesięć tysięcy diamentów będzie się składać na wystawę, która od października tego roku funkcjonuje w Pałacu Buckingham. Przygotowana jest ona z okazji Diamentowego Jubileuszu Elżbiety II. Mamy tam pokazane kamienie szlachetne, które należą do brytyjskiej królowej i jest to właśnie idealny pokaz wielopokoleniowego bogactwa oraz międzynarodowego uznania dla władz Wielkiej Brytanii.

Do Sali, gdzie prezentowane są diamentowe wystawy prowadzi korytarz, gdzie pośród licznych portretów zobaczymy przodków rodziny królewskiej. Niektóre klejnoty są historyczne takie jak korony, tiary, broszki czy naszyjniki i zostały one zaprezentowane publicznie po raz pierwszy. Kosztowności na wystawę dobierała również sama królowa. Wśród licznych elementów, które będziemy mogli zobaczyć pojawia się również korona królowej Wiktorii, na której znajduje się w sumie 1187 diamentów. Znajdziemy wiele portretów, na których można zobaczyć królową właśnie w tej koronie. Wyróżnia się ona wśród innych władców tym, że jako pierwsza zasiadała na tronie ponad 60 lat. I podobnie jak teraz Elżbieta II miała okazję do tego, by świętować swój diamentowy jubileusz.

diamenty

Pośród królewskich zbiorów swoje istotne miejsce ma również kosztowność, która byłą zdobiona z użyciem diamentu Cullinana a więc nazwa pochodząca od nazwiska dyrektora spółki diamentowej. To kamień, który był największym znalezionym w historii i ważył 3106 karatów. Gdy znalazca pokazał ogromny minerał pracownikowi biura ten wyrzucił go ponieważ uważał, że w takich dużych rozmiarach może być jedynie zwykły kryształ. Diament Cullinan zakupi od koncernu rząd Transwalu,a potem podarował go jako prezent dla brytyjskiego króla Edwarda VII. Na jego polecenie kamień był poddany obróbce i potem w wyniku tych prac pojawiło się 9 dużych kamieni i 96 mniejszych. Dwa największe pojawiły się używane na berle i koronie a pozostałe zdobią również broszę, naszyjnik czy platynowy pierścień. Historia różnych diamentów jest bardzo długa, trzeba również pamiętać, że wiele z nich było przedmiotem międzynarodowych prezentów. Na ekspozycji znajdziemy więc między innymi diamenty, które Wiktoria otrzymała od tureckiego sułtana jako element wdzięczności za wsparcie w trakcie wojny krymskiej. Warto zaznaczyć, że królowa oparła się orientalnemu urokowi oprawy i dlatego zdecydowała się tą oprawę kamienia zmienić według własnych preferencji. Na przygotowanej wystawie będzie można więc zobaczyć najpiękniejsze diamenty jakie pojawiły się na dworze królewskim w Wielkiej Brytanii.

Story Page