Kamienie szlachetne – co znajdujemy w sprzedaży

Brylant

Brylanty to najrzadsze kamienie szlachetne. Otrzymuje się je z diamentów, które będą poddawane obróbce. Diament to najczystsza krystaliczna forma węgla, która będzie dziełem natury, powstającym miliony lat temu. Obecnie to najtwardszy minerał jaki występuje w przyrodzie. Nic więc w tym dziwnego, że przecięcie jednej ścianki diamentu jednokaratowego będzie trwać aż 8 godzin. Obróbka takiego kamienia zajmować może dwa tygodnie. Diament nim będzie oszlifowany i stanie się brylantem, będzie przechodził ciężki proces pracy nad nim. Wykonanie takich działań będzie wymagające i osiągnięcie efektu nie będzie prostą sprawą. Efekt jednak powala i brylanty są niepowtarzalne, doskonale piękne a wartość ich nie przemija.

Szafir

Drugi najtwardszy po brylancie kamień w przyrodzie to kordun, którego odmianą będzie właśnie szafir. Ten kamień najczęściej będzie w barwie niebieskiej, która będzie wynikać z tego, że w składzie znajdują się domieszki żelaza oraz tytanu ale można go spotykać także w innych barwach za wyjątkiem czerwonej. Najbardziej cenione są szafiry określone jako błękit kaszmirski, które pochodzą z Kaszmiru, Birmy oraz Tajlandii. Szafiry pochodzą ze Sri Lanki i mają jaśniejszą barwę. Australijskie są ciemniejsze i mają zielonkawy odcień. Poddawane one będą obróbce szlifowej na kształt brylantów. Często w przypadku odcieni ciemniejszych stosuje się szlif płaski, który podkreślać będzie przejrzystość.

broszka z rubinami

Rubin

Rubin to także odmiana kordunu. Ma on jednak barwę czerwoną z lekko niebieskim odcieniem. Tak jak szafir wykonuje się na nim różne szlify. Kamienie te są cenne i mogą być nawet droższe od diamentów.

Szmaragd

Szmaragd to odmiana berylu. Jego nazwa wynika z koloru a więć łacińskie smaragdus – zielony. Zielonakawy odcień jest bardzo charakterystyczny, najchętniej wybiera się te, które mają ciemną zieleń. Duże szmaragdy nie posiadają żadnych spękań i zmętnień.

Topaz

Topaz to krzemian glinu, który zawiera fluor. Jak podaje nam nazwa od greckiego słowa topazos poszukiwać. Wystepuje on w wielu różnych barwach między innymi błękitne, niebieskie, niebiesko-zielone, żółtawozielone. W ten sposób można spotkać wiele ciekawej biżuterii z tm kamieniem w różnych odcieniach.

Perła

Perły to naturalny wytwór wynikający z pracy małży morskich oraz słodkowodnych. Powstaje na skutek podrażnienia tkanki małża przez działanie ciała obcego. Wytwarza się wtedy masa perłowa, z której potem buduje się właśnie perła. Nie bez wpływu jest także środowisko naturalne, w którym perła będzie się tworzyć.

Story Page