Pierścionki zaręczynowe są obecne w ludzkim życiu i kulturze już od czasów starożytności, choć nie zawsze oznaczały to samo. Bywały dowodem przywiązania, sympatii, a z czasem także zobowiązania. Jak zaczęła się ta historia i jakie zwyczaje wiążą się z pierścionkami wręczanymi podczas zaręczyn?
Jak to się zaczęło?
Już starożytni Grecy praktykowali zwyczaj wręczania wybrankom swojego serca pierścionków. Nie była to jeszcze oznaka zamiarów matrymonialnych, jedynie symbol związku. Wierzyli oni, że na palcu serdecznym lewej ręki mieści się żyła, która prowadzi aż do serca – vena amoris. Stąd pierścionek noszony na tym właśnie palcu miał był oznaką miłości. Złote lub żelazne pierścienie, a także srebrna moneta, stanowiły symbol zobowiązania w starożytnym Rzymie. Pojawiał się na nich wiele mówiący symbol klucza. Tutaj również wręczenie pierścionka nie równało się nadchodzącemu rychło ślubowi. Mogło oznaczać nawet głęboką przyjaźń.
Nie tylko pierścionek lub moneta bywały jednak symbolem związku – w Anglii epoki kolonialnej wręczano naparstek, który miał oznaczać wieczne zjednoczenie. Taki zwyczaj był popularny aż do końca XIX wieku, szczególnie w małych społecznościach. Niektóre kobiety usuwały górę naparstka tworząc pierścionek.
Zwyczaj noszenia pierścionków jako symbolu zobowiązania i niedostępności dla innych nasilił się i utrwalił, gdy papież Innocenty III ustanowił okres oczekiwania pomiędzy zaręczynami, a samym małżeństwem. Z kolei brylant jako znamienity symbol zaręczyn w pierścionku pojawił się w roku 1477, kiedy to arcyksiążę Maksymilian wręczył taki właśnie pierścień Marii Burgundzkiej. Początkowo była to moda absolutnych elit, jednak z czasem diamenty stały się nieco dostępniejsze. Przyczyniło się do tego odkrycie kopalni tych kamieni w Afryce, w roku 1870. Następnie w 1930 roku w USA rozpoczął się ruch promowania pierścionków zaręczynowych z diamentami jako dostępnych dla każdego dobrym zwyczajem było przeznaczenie na pierścionek równowartości jednej miesięcznej pensji. Dziś także inne kamienie cieszą się popularnością, a pierścionki wykonuje się nie tylko ze złota.
Zaręczyny dziś
W Polsce większość narzeczonych nosi swoje pierścionki na palcu serdecznym prawej, nie lewej ręki. Dawniej najbardziej przyjętą formą zaręczyn i wręczania pierścionka była niespodzianka – mężczyzna sam wybierał pierścień, odgadywał lub dyskretnie podpytywał osoby z najbliższego otoczenia o rozmiar palca wybranki, a następnie wsuwał jej pierścionek na palec po otrzymaniu odpowiedzi. Dziś często zdarza się, że pary wybierają pierścionek razem – niemniej nadal stanowi on przepiękny symbol i pamiątkę.