Diament czy cyrkonia – jak odróżnić?

Diament to najcenniejszy i najdroższy kamień szlachetny, zachwycający pięknem i niepowtarzalnością. Biżuteria z dodatkiem diamentów to bardzo cenny nabytek, diament kojarzy się przede wszystkim z pierścionkiem zaręczynowym. Sztucznym odpowiednikiem diamentu jest cyrkonia, kamień równie popularny, a przy tym znacznie tańszy. Cyrkonia nie występuje w naturze, jest to kamień syntetyczny, uzyskiwany podczas działań podejmowanych w laboratorium.

Jak wobec tego rozpoznać, czy biżuteria jest zdobiona diamentem czy cyrkonią?

Dla profesjonalisty rozpoznanie kamieni szlachetnych nie stanowi żadnego problemu, dlatego też gołym okiem odróżni diament od cyrkonii. Dla przeciętnego człowieka może to stanowić jednak problem, tym bardziej, jeśli nie ma możliwości ich bezpośredniego porównania.

Zdaniem jubilerów, cyrkonia świeci znacznie bardziej niż diament, dlatego też najłatwiej poznać ten kamień po blasku.

Brylant a cyrkonia – w jaki sposób odróżnić obydwa kamienie?

Cyrkonie znajdują się w czołówce kamieni jubilerskich, znajdują zastosowanie jako dodatek do różnego rodzaju biżuterii – pierścionków, bransolet, zawieszek, kolczyków, a nawet broszy.

Brylanty kojarzą się przede wszystkim z pierścionkiem zaręczynowym – jeśli planujesz zakup pierścionka zaręczynowego i chcesz mieć pewność, że znajdujący się w nim kamień to brylant, a nie syntetyczna cyrkonia, skorzystaj z naszych rad, które prezentujemy poniżej:

1. Zwróć uwagę na dolną część pierścionka, jeśli widzisz, że kamień jest zmatowiały, zabrudzony lub pokryty tłuszczem, możesz mieć pewność, że masz do czynienia z cyrkonią.

Podstawową cechą brylantu jest blask, który nie mija mimo upływu lat i użytkowania, a co ważniejsze, nigdy nie matowieje.

cyrkonia czy diament

2.Nie zapominaj, że naturalne diamenty nigdy się nie nagrzewają, dlatego też – wrzucając kamień do gorącej wody lub pozostawiając go na słońcu – diament powinien pozostać w standardowej temperaturze, czyli zimny. Jeśli kamień nagrzeje się i będzie ciepły, bez wątpienia mamy do czynienia z cyrkonią.

3.Oprócz nieśmiertelnego blasku diamenty zachowują także ponadprzeciętną twardość – nie ma możliwości, by zarysować brylant, czego nie można powiedzieć o cyrkonii, która jest bardziej miękka, jej twardość w skali Mohsa mieści się w granicach 7,5-8,5.

4.Cyrkonia błyszczy znacznie mocniej niż brylant, niestety, niewprawne oko nie potrafi tego wyłapać. Jak już wspominaliśmy, różnicę w blasku kamieni łatwiej rozróżnić w sytuacji, gdy kamienie leżą obok siebie.

5.Krawędzie diamentu są ostrzejsze, wynika to przede wszystkim z tego, że kamień ten jest bardzo twardy. Diamentu nie można także polerować. Krawędzie cyrkonii ulegają natomiast zatarciu.

6. Pomocne w odróżnieniu diamentu od cyrkonii jest także światło – w diamentach, zależnie od czystości, mogą pojawić się odcienie szarości lub refleksy ogniste, cyrkonia natomiast mieni się wszystkimi kolorami tęczy.

Story Page