Złoto której próby najlepiej wybrać?

Złoto to jeden z najbardziej cenionych metali szlachetnych. Nic więc dziwnego w tym, że biżuteria z niego wykonywana prezentuje się efektownie. Warto jednak pamiętać, że im wyższa będzie próba tym większy procent prawdziwego złota jest w danym elemencie. Podpowiadamy więc co tak naprawdę o próbie złota powinniśmy wiedzieć nim ostatecznie będziemy się decydować na kupowanie biżuterii. Kupując złotą biżuterię zdarza się, że nie będziemy się zastanawiać nad tym z jakiej próby będzie ona wykonywana. Niestety często po upływie czasu dana ozdoba nie będzie już takiej jakości jak to było na początku. Zanim więc dokonamy zakupu warto na ten temat wiedzieć nieco więcej.

Próba złota – o co tak naprawdę chodzi

Próba złota to podstawa, dzięki której będziemy w stanie podjąć decyzję dotyczącą planowanego zakupu. To cyfry, które wybite są na wyrobach będą określać zawartość złota znajdującego się w biżuterii a tym samym dla nas będzie to cenna informacja.

Jakie to ma znaczenie?

Mogłoby się teoretycznie wydawać, że próba złota nie ma zbyt dużego znaczenia. Jednak to mylne przekonanie. Na pierwszy rzut oka nie będzie szczególnej różnicy, ale jak spojrzymy na cenę zobaczymy coś innego. Cena jest zdecydowanie różna.

Jakie próby dostępne?

Najbardziej popularne są próby 333 oraz 585. Pojawia się niekiedy również próba 750.

próba złota

Kolor złota

Jeśli ktoś zastanawia się nad kolorem złota i tym czy próba będzie miała wpływ na ten kolor to należy powiedzieć, że nie ma żadnego związku między kolorem a próbą. Na odcień wpływa to jakie będą inne domieszki metali w stopie złota. Czyste złoto ma barwę złocistożółtą, jednak jest ono miękkie i dlatego dołącza się inne metale. Dzięki temu stanie się ono bardziej wytrzymałe na wszelkie uszkodzenia.

Niska próba a jakość

Wbrew mylnej opinii właśnie próba niższa sprawia, że złoto jest trwalsze i mocniejsze od tego, które zawiera największą liczbę karatów. To drugie jest szlachetniejsze, to jednak bardzo często ze względu na miękkość spowodowaną brakiem domieszek innych metali będzie ono ulegać uszkodzeniu. Zamiast wspaniałego wyglądu biżuteria prezentować się będzie w samych rysach, przetarciach czy zniekształceniu.

Natomiast niższa próba będzie trwalsza, mocniejsza. Dlatego jeśli zastanawiamy się nad wyborem złotych elementów warto czasami jednak postawić na tą niższą próbę, ponieważ dzięki temu osiągniemy zdecydowanie lepsza trwałość a na tym powinno nam szczególnie zależeć. Oczywiście niezależnie jaką próbę wybieramy o biżuterię należy również dbać.

Story Page