Czyszczenie srebra

Jeśli srebro zrobi się czarne, to jak go wyczyścić? Najlepiej zrobić to, stosując domowe sposoby. Wszystkie srebrne przedmioty wrócą do pierwotnego blasku.

Czyszczenie srebra domowymi metodami

Domowe metody na czyszczenie srebra dobrze jest znać. Często zdarza się, że srebro traci blask, więc wtedy warto wiedzieć, co z nim zrobić. Dotyczy to pamiątek rodzinnych, ale i nowych przedmiotów ze srebra albo posrebrzanych. Tracą one swój wygląd, a wpływa na to rozwój cywilizacji i zanieczyszczenie środowiska. Biorą w tym udział np. opary fabryczne, które mają zły wpływ, jak się okazuje, nie tylko na zdrowie. Eksploatacja ziemi sprawia, że pojawiło się zjawisko oksydacji srebra, którego wcześniej nie znano. Oksydacja to właśnie pojawianie się tego czarnego albo szarego nalotu na srebrnych albo posrebrzanych przedmiotach. Jeśli do niego dojdzie, to mówi się o zaśniedziałym srebrze.

Soda i ocet do czyszczenia srebra

Jednym z najbardziej znanych sposobów na czyszczenie srebra jest użycie wody i octu. Trzeba użyć: 1 łyżkę octu, 1 łyżkę sody, 1 litr wody. Taki roztwór posłuży do wyczyszczenia srebra. Trzeba w nim zanurzyć srebrny przedmiot na ok. 15 minut. Po upływie tego czasu należy wyjąć przedmiot i umyć go pod bieżącą wodą.

Cola i spirytus do czyszczenia srebra

Do czyszczenia zaśniedziałej biżuterii bardzo dobrze nadają się cola, wódka i spirytus. Dają one mniejsze efekty niż poprzedni roztwór. Biżuterię zanurza się w nich na 12 godzin.

jak czyścić srebro

Pasta do zębów i pasta z popiołu do czyszczenia srebra

Aby szybko usunąć brzydki nalot, można użyć pasty do zębów. Pociera się nią przedmiot, dopóki nie uzyska się oczekiwanego rezultatu. Jest to nieco mniej skuteczny sposób, bo pasta nie dociera do wszystkich zagłębień.

Podobnie jest w przypadku pasty z popiołu i soku z cytryny.

Biżuteria – początek czyszczenia

Zabierając się do czyszczenia srebra, trzeba przygotować: 2-litrowe naczynie, folię kuchenną, ciepłą wodę z kranu, sól kuchenną.

Czyszczenie – etapy

Najpierw trzeba przygotować roztwór nienasycony. 5 łyżeczek soli kuchennej wsypuje się do naczynia pokrytego folią i zalanego wrzącą wodą.

Przedmiot, który chce się oczyszczać, najpierw trzeba umyć mydłem i zwykłą wodą. Następnie wkłada się go do naczynia na kilkanaście minut albo kilka godzin. Nastąpi wtedy reakcja redoks.

Przedmioty czyści się po jednym – inaczej proces będzie słabszy. Dobrze też po jakimś czasie wymienić roztwór na świeży – najlepiej wtedy, kiedy zauważy się, że srebro przestało być dobrze czyszczone albo gdy folia aluminiowa nabierze czarnego koloru.

Story Page