Zalety i wady zegarków używanych

W ciągu ostatnich 20 lat branża zegarków luksusowych odnotowała stopniowy, ale znaczący wzrost, częściowo z powodu większego zainteresowania kunsztem zegarków mechanicznych i automatycznych.

W związku z tym rynek używanych zegarków luksusowych gwałtownie się powiększył. Rzadkie, limitowane edycje zegarków są bardzo cenione, a Ty masz szansę zapewnić sobie wysokiej jakości czasomierz za cenę niższą niż zakup nowego. Poważnym minusem jest jednak liczba podrobionych zegarków, które mogą kosztować kilkumiesięczne wynagrodzenie.

Jeśli ostatnio zainteresowałeś się luksusowymi zegarkami i zastanawiasz się, czy warto kupić używane czasomierze, rozważ za i przeciw.

Wycena

Luksusowe zegarki są podobne do luksusowych samochodów - ich wartość spada niemal natychmiast po opuszczeniu sklepu. Jednak w przeciwieństwie do pojazdów, nie wszystkie ścieżki amortyzacji są jednakowe, a z powodu braku wahań cen metalu, wartość używanego luksusowego zegarka może się ustabilizować. Zwłaszcza w przypadku limitowanych edycji, ich rzadkość może spowodować, że cena w pewnym momencie wzrośnie ze względu na popyt ze strony kolekcjonerów.

Biorąc pod uwagę te czynniki, wycena używanych zegarków może być skomplikowana. Po pierwsze, brana jest pod uwagę marka: Jest mniej prawdopodobne, że amortyzacja spadnie tak szybko w przypadku popularnej marki lub modelu czasomierza. Biorąc pod uwagę wiek i rzadkość występowania, spadek ceny może wynieść tylko 20% w stosunku do pierwotnej ceny, co może wydawać się bardzo korzystne. W przypadku mniej znanego producenta lub szerzej dostępnego modelu możesz zaobserwować ostrzejszy spadek, co może być korzystne przy zakupie, ale nie przyniesie zysku, jeśli planujesz sprzedaż w przyszłości.

W związku z tym należy określić, czy planujemy zatrzymać zegarek, czy też zamierzamy go "przerzucić". Bardziej znana marka lub mniej dostępny model ma większe prawdopodobieństwo, że jego cena osiągnie pewien poziom i pozostanie na nim, zamiast kontynuować deprecjację, co może przynieść zysk. Jeśli jednak chcesz dokonać zakupu wyłącznie dla siebie, możesz zapłacić więcej niż wynosiła pierwotna cena, jeśli szukasz szczególnie rzadkiego czasomierza.

Stan i jakość

Jeśli chodzi o stan i jakość, nowe luksusowe zegarki mają przewagę. Niezależnie od tego, czy szukasz bardziej klasycznego stylu, czy masz na oku zegarek sportowy lub nurkowy, nowsze modele są produkowane z wykorzystaniem najnowszych technologii i materiałów. Aspekty te nie tylko przekładają się na solidniejszą i bardziej niezawodną konstrukcję, ale zegarek będzie prawdopodobnie bardziej dokładny, dzięki czemu będzie wymagał mniej konserwacji i renowacji.

Zwłaszcza w przypadku zegarków zabytkowych czasomierz pochodzi sprzed kilkudziesięciu lat, więc można polegać na tym, że jego właściciel odpowiednio o niego dbał. Istnieje szansa, że kupując coś używanego, będzie to wyglądało klasycznie na pierwszy rzut oka, ale jego działanie może wymagać pewnej konserwacji, aby stale odmierzał czas.

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat technologie produkcji zegarków zwróciły się w stronę trwałości. W przypadku nowszych i lekko używanych modeli masz większe szanse na zakup zegarka, który jest odporny na wstrząsy i wodę, co zapewnia, że wytrzyma on codzienne noszenie, a nie tylko będzie leżał w futerale do czasu specjalnej okazji.

Konserwacja

Kolejną zaletą zakupu nowego zegarka jest to, że prawdopodobnie nie będzie on wymagał serwisowania przez kilka lat. W przypadku zegarka używanego może to wyglądać różnie. Można spróbować szczęścia i dostać taki, który jest w stanie niemalże menniczym lub może skończyć się na zegarku, który nie był nakręcany od lat.

Kupujący używane czasomierze ryzykują, że kupią model, który właściciel próbował samodzielnie odnowić, często przy użyciu części innych firm. Zwłaszcza jeśli zobaczysz używany model z niższą ceną, istnieje prawdopodobieństwo, że został on naprawiony w ten sposób - lub jest dobrze wykonaną podróbką.

Gwarancja

Jeśli kupujesz nowy zegarek, najprawdopodobniej będzie on objęty gwarancją lub rękojmią trwającą co najmniej pięć lat. W przypadku zegarków używanych i zabytkowych gwarancja wygasła i zaleca się wykupienie ubezpieczenia, aby utrzymać wartość kolekcji i pomóc w ewentualnych naprawach.

Autentyczność

Nie bez powodu zaleca się, aby osoby kupujące zegarki trzymały pudełko i dokumenty. Bez tej dokumentacji czasomierz wygląda jak podróbka.

Zwłaszcza w obliczu braku regulacji na niektórych platformach internetowych coraz częściej zdarza się, że replikuje się zabytkowe lub bardzo poszukiwane czasomierze, a następnie wycenia je jak oryginały. Zwłaszcza że zegarki sprzed kilkudziesięciu lat nie zawsze mają taką dokumentację, sprzedawcy łatwiej jest dokonać takiego oszustwa.

Jeśli kupujesz nowy luksusowy zegarek za pośrednictwem jubilera, nie musisz myśleć o tym czynniku. Jeśli jednak chcesz i jesteś zainteresowany używanymi zegarkami do kolekcjonowania lub przerzucania, zrozum, że jeśli sprzedawca nie może przedstawić dokumentów, istnieje duże prawdopodobieństwo, że kupujesz podrobiony model.

Znajdź nowe, wysokiej jakości luksusowe zegarki TAG Heuer, Breitling i innych producentów już teraz w Hannoush Jewelers. Rozpocznij poszukiwania online, a następnie odwiedź jeden z naszych oddziałów w Connecticut, aby dowiedzieć się więcej.

Story Page