Rys historyczny biżuterii

Biżuteria towarzyszyła człowiekowi prawdopodobnie od zawsze, chociaż jej najstarsze przykłady, jakie odnaleźli archeologowie, mają jedynie kilka tysięcy lat. Dzisiaj korzysta jaz niej głównie kobiety, ale kiedyś często sięgali po nią także mężczyźni. Były to muszelki, elementy drewniane, kamienne pierścienie i wisiorki oraz zęby różnych zwierząt podane na wiele sposobów. Poprzez biżuterię nasi praojcowie wyróżniali się w tłumie plemienia, potem wioski, a potem większej osady. Kidy nauczyliśmy się wyrabiać narzędzia, więcej biżuterii powstawało z elementów organicznych i trwalszych metali. Biżuteria dotarła do obrzędów religijnych i stała się elementem statusu. Byliśmy na drodze do biżuterii ze srebra i złota.

Starożytność

Za prekursorów nowoczesnej biżuterii uznaje się Egipcjan. To u nich widzimy pierwsze masowe wykorzystanie kolczyków, broszek czy naszyjników. Ważne były dla nich ceramiczne naszyjniki oraz złote ozdoby ozdabiane kamieniami szlachetnymi.

Biżuteria ma na celu przede wszystkim podkreślanie i poprawianie urody, chociaż sporo się na tym polu zmieniło. Dzisiaj ważniejsze są trendy i biżuteria coraz częściej produkowana jest z tanich, łatwo dostępnych materiałów, takich jak szkło .Tanie materiały nie są już dzisiaj powodem do wstydu, nie pokazują niższego statusu materialnego, a są wyborem estetycznym. Biżuteria z tańszych materiałów może być nawet preferowana, ponieważ pozwala na większą dowolność i jednorazowe podejście do kreacji.

zaręczyny

Pierścionki zaręczynowe

Już w starożytności, ale nawet bardziej teraz, wielką rolę biżuterii pełniły pierścionki zaręczynowe. Jest to jeden z najlepiej rozpoznawalnych elementów biżuterii. Zawsze chcemy, by ofiarowanym przez nas pierścionkiem narzeczona mogła się chwalić rodzinie i znajomym. Na pewno wiele osób będzie go chciało oglądać, więc przynajmniej nie powinien przynosić wstydu.

Najważniejsze jest oczywiście nie otoczenie, ale zdanie naszej wybranki, więc pierścionek powinien być dopasowany do jej gustu i do jej urody. Powinien być zbieżny z tym, co na co dzień nasza wybranka nosi. Nie każda kobieta lubi na przykład kamienie szlachetne w pierścionkach, chociaż przyjęło się, że w pierścionku zaręczynowym powinien znajdować się brylant.

Brylant można potraktować jako rozwiązanie uniwersalne, ponieważ nie ma kobiety, która by go nie lubiła i raczej trzeba się zastanowić, jak powinna wyglądać reszta pierścionka. Chodzi o jego wielkość i ornamentykę, ponieważ te dwa czynniki będą decydować o jego ostatecznym kształcie.

Story Page